Themes - Twenty Sixteen - en to hr translation catalogue (75 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
hr: Tema Twenty Sixteen je unaprijeđeni pristup popularnom WordPress rasporedu sadržaja — horizontalno zaglavlje sa opcionalnom desnom bočnom trakom koja je savršeni dodatak blogovima i web stranicama. Posjeduje mogućnost prilagođavanja boja sa prekrasnim zadanim bojama shema, harmoničnu  i tečnu rešetku koristeći mobile-first pristup, besprijekorna tema u svakom pogledu. Twenty Sixteen će uljepšati vaš WordPress na zaslonu bilo kojeg uređaja.

en: Bright Red
hr: Jarko crvena

en: Dark Red
hr: Tamno crvena

en: Medium Brown
hr: Umjereno smeđa

en: Dark Brown
hr: Tamno smeđa

en: Light Blue
hr: Svjetlo plava

en: Bright Blue
hr: Jarko plava

en: Blue Gray
hr: Plavo siva

en: White
hr: Bjela

en: Light Gray
hr: Svjetlo siva

en: Medium Gray
hr: Umjereno siva

en: Dark Gray
hr: Tamno siva

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
hr: Nastavi čitati<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
hr: Uredi<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
hr: Crvena

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
hr: Jedna misao o &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
en: Search
hr: Pretraži

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
hr: Pretraži &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
hr: Pretraži:

en: Footer Social Links Menu
hr: Izbornik društvenih poveznica podnožja

en: Footer Primary Menu
hr: Primarni izbornik podnožja

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
hr: Ovdje dodajte widgete koji će se pojaviti u bočnoj traci.

en: Featured
hr: Istaknuto

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
hr: Izgleda da ne možemo prikazati ono što ste zahtijevali. Možda da pokušate sa pretragom?

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
hr: Nema rezultata za vaš traženi pojam. Pokušajte ponovo koristeći drugu ključnu riječ.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
hr: Spremni ste da objavite vašu prvu objavu? <a href="%1$s">Započnite ovdje</a>.

en: Nothing Found
hr: Nije pronađeno

en: View all posts by %s
hr: Pregledaj sve objave od %s

en: Author:
hr: Autor:

en: Previous post:
hr: Prethodna objava:

en: Previous
hr: Prethodno

en: Next post:
hr: Sljedeća objava:

en: Next
hr: Sljedeće

en: Search Results for: %s
hr: Rezultati pretrage za: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
hr: Oznake

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
hr: Kategorije

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
hr: Objavljeno dana

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
hr: Ostavite komentar<span class="screen-reader-text"> na %s</span>

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
hr: Autor

en: Yellow
hr: Žuto

en: Gray
hr: Siva

en: Dark
hr: Tamno

en: Main Text Color
hr: Glavna boja teksta

en: Default
hr: Izvorno

en: Secondary Text Color
hr: Sekundarna boja teksta

en: Link Color
hr: Boja poveznice

en: Page Background Color
hr: Pozadinska boja stranice

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
hr: <span class="meta-nav">Objavljeno u</span><span class="post-title">%title</span>

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
hr: Za korištenje Twenty Sixteen potrebna je najmanje inačica WordPress 4.4. Koristite inačicu %s. Nadogradite i pokušajte ponovno.

en: Base Color Scheme
hr: Osnovna shema boja

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
hr: Pun veličina

en: Pages:
hr: Stranice:

en: Next Image
hr: Sljedeća slika

en: Previous Image
hr: Prethodna slika

en: Menu
hr: Izbornik

en: Skip to content
hr: Preskoči na sadržaj

en: expand child menu
hr: proširi podizbornik

en: collapse child menu
hr: zatvori podizbornik

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
hr: uklj.

en: Content Bottom 1
hr: Donji sadržaj 1

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
hr: Prikazuje se pri dnu sadržaja objava i stranica.

en: Content Bottom 2
hr: Donji sadržaj 2

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
hr: off

en: Sidebar
hr: Bočna traka

en: Social Links Menu
hr: Izbornik za poveznice društvenih mreža

en: Primary Menu
hr: Primarni izbornik

en: Proudly powered by %s
hr: Ponosno pokreće %s

en: Comments are closed.
hr: Komentari su isključeni.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
hr[0]: %1$s misao o &ldquo;%2$s&rdquo;
hr[1]: %1$s misli o &ldquo;%2$s&rdquo;
hr[2]: %1$s misli o &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Page
hr: Stranica

en: Next page
hr: Sljedeća stranica

en: Previous page
hr: Prethodna stranica

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
hr: Izgleda da se ništa ne nalazi na ovoj lokaciji. Možda da probate pretragu?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
hr: Ups! Ta stranica nije pronađena.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
hr: WordPress tim
